ÇAY VE KALP-DAMAR SAĞLIĞI

Büyük bir çoğunluğumuz çay içmeyi sever.Ama onun sağlığımızı koruyup güçlendirdiğini pek bilmeyiz.

Çaydaki güçlü flavonoller sağlığın en önemli destekçilerindendir.Avrupa’da ve Amerika’da siyah çay tüketimiyle kalp hastalıkları riskinin azalmasının ilişkisi üzerine araştırmalar yapılmıştır.Araştırmaların sonuçlarına göre,günde üç fincan çay içmek kardiyovasküler hastalıklardan ölüm oranını ve kalp krizi geçirme oranını yaklaşık %10-%12 oranında azaltmaktadır.

Çayın kalp-damar sağlığı üzerindeki olumlu etkileri şöyledir:

·       Çay flavonoidlerinin damar sağlığını olumsuz etkileyen,kötü,zararlı LDL kolesterolün oksitlenmesini önlediği,laboratuar çalışmalarınca kanıtlanmıştır.LDL kolesterolün oksitlenmesinin azaltılması,damar zararının azaltılması anlamına gelmektedir.

·       Düzenli çay içenlerde kan yağlarında azalma olabilmektedir.

·       Bazı çay flavonoidleri yangı baskılayıcı,iltihap önleyici etkilere sahiptir.Damar sertliği gibi iltihabi süreçlerin önemli olduğu durumlarda bu özellik değerli olabilir.

·       Düzenli çay içenlerde kalp damarlarının iç yüzeyini döşeyen,pürüzsüz bir yüzey oluşturan endotel tabakasında iyileşme,yenilenme ve düzelmeler olduğu fark edilmiştir.

·       Çeşitli flavonoidler kan damarlarında pıhtı oluşumuna neden olan trombositlerin (kanın yapışkan hücrelerinin) birbirine yapışmasını önlemektedir.

PRATİK ÖNERİLER
Demir eksikliği riski olmayan ve dengeli bir karma beslenme uygulayan sağlıklı kişilerde çay içilmesinin kısıtlanması için bir neden yoktur.Demir eksikliği olan kişilerin yemek sırasında ve yemeklerden sonra en az 1 saat içinde çay içmekten kaçınması gerekir.Böylece çayın demir üzerindeki ters etkisi en aza indirilmiş olacaktır.Bebekler,küçük çocuklar,ergenlik çağındaki kızlar,menopoz öncesi kadınlar,75 yaş ve üstündeki erkekler demir eksikliği yönünden risk taşıyan gruplardır.Bu risk grubuna giren kişilerin yemek sırasında ve yemekten sonra bir saat içinde çay içmemeleri önerilir.Çayın C vitaminiyle birlikte tüketilmesi demir emilimini artırabilir.   Kaynak:
NOT:
      (Çayın mucizeleri hakkında daha detaylı bilgilenmek isteyenler, Prof.Dr.Osman Müftüoğlu’nun Çay Bir Mucizedir kitabına gözatabilirler…)

Bir Cevap Yazın