YAZ HASTALIKLARI

Yaz mevsiminin gelmesiyle,beraberinde bazı hastalıklar ortaya çıkar.Sıcak havalarda kurtacımız olan klimalar,bazı hastalıklara neden olabiliyorlar.Bu hastalıklardan bir tanesi de alerjik zatürredir.Akut alerjik zatürre,içinde küf mantarları bulunan havanın solunmasından 4-6 saat sonra ateş,baş,kas ağrıları ve halsizlikle birlikte gribal enfeksiyon gibi başlar.Daha sonra öksürük,balgam,nefes darlığı,göğüste sıkışma hissi vb.akciğerlere ait belirtiler ortaya çıkar.

Denize gidecek olanlar da, deniz yıldızı ve deniz kestanesi gibi derisi dikenli deniz hayvanlarına dikkat etsinler.Temasları sonucu oluşan diken batmaları,genellikle ayak ve bacaklara saplanarak çok ağrı veren yaralara yol açar.Tarlada çalışanlar,piknik yapanlar,tabiatla içiçe yaşamak isteyenler böcek sokmalarına dikkat etsinler..

Yazın kızgın güneş altında fazla kalmayın.yoksa güneş çarpmasına yakalanırsınız..Şiddetli baş ağrısı,bulantı,kusma ve yüksek ateşle kendini gösterir.

Eğer etinizi az pişmiş ,tavuğu da haşlamadan kızartıp yemekten hoşlanıyorsanız,yaz aylarında dikkatli olmanız gerekiyor.Çünkü yeterince pişirilmemiş etten besin zehirlenmesine yol açan,bulantı.ishal,halsizlik gibi belirtiler gösteren salmonella bakterilerinin bulunması ihtimali oldukça yüksek..

Sıcak havalarda spor yapanlar düzenli sıvı ve tuz almaya dikkat etsin.Ayrıca sıcak ve nemli hava döküntülerin artmasına yol açar.Kaşıntı sonucunda deride tahribat oluşursa, enfeksiyon da kapabilir.Önlemek için sık banyo yapılması,pamuklu giysiler giyilmesi ve derinin mümkünce hava alması gerekir.

kaynak:

Bir Cevap Yazın