Karşımızdaki Kişinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız?

En güvendiğimiz insanlar bile bazı zamanlar bize dürüst davranmayabilir,yalan söyleyebilirler.İşte karşımızdaki insanların yalan söyleyip söylemediğini bazı davranışlarından,yani beden dillerinden çözebiliriz.Tabi o insan usta bir oyuncu değil ise…

Öncelikle hepimiz zaman zaman küçük ya da büyük çaplı yalanlar söylediğimizi kabul edelim. Öyle ki, ben hiç yalan söylemem cümlesinin kendisi bile yalanın kanıtı. Hayatta iyi niyetle söylenen yalanlar olduğu kadar, fena halde kalp kıran yalanlar da bulunuyor. Bir kişinin yalan söylediğini kesinlikle ortaya koyan bir şeyler var mı peki? Size bu konuda verebileceğimiz birkaç tüyo var ancak herkesin birbirinden farklı olduğunu ve tepkilerinin de bambaşka olacağını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Gerçek yüz ifadeleri genellikle yüzün iki yanında da simetriktir. Bir insan doğruyu söylerken jestleri de mimikleriyle aynı anda gerçekleşir.

Yalan söyleyen insanlar, göz temasını gerçeği söyleyenlerden daha uzun tutarlar.

Gerçek bir gülümsemede dudaklar kıvrılırken aynı anda gözler de kısılır. İnsanlar dudak kısmını kolaylıkla taklit edebilir ancak gözleri edemez.

Sahte yüz ifadeleri takınabilen insanların bile yakalanmaya yakın olduklarında ifadeleri değişir. Farklı bir ifade arayın.

Eğer birisinin çene kasları oynuyorsa mutsuzlukları ya da sinirleri sahte olabilir: Gerçek bir üzgün ifadede çene kası kullanılmaz.

Yalan söyleyen bir kişi sorunuzu duyduğu halde tekrar ettirecektir. “Bana yalan mı söylüyorsun?” “Sana yalan mı söylüyorum?” örneğinde olduğu gibi.

Yalan söylediğinden şüphelendiğiniz kişi kelimelere gereksiz vurgular yapacaktır.

Bir soruya karşı savunma dolu bir cevap alırsanız, yalan söyleniyor olma ihtimali yüksektir.

Yalan söyleyen bir kişi, yakalanmamak adına kafasında kurduğu hikayesini kronolojik bir şekilde aktaracaktır. Doğru hikayeler daha çok duygulara odaklanır, hikayenin zamanı oradan oraya atlar.

Yalan cümlelerinde bolca niteleme bulunur: Anımsadığım kadarıyla, eğer gerçekten düşünecek olursak, ömrüm boyunca hiç yalan söylemedim…

Sana yemin ederim, iki gözüm önüme aksın, gerçekten, samimi söylüyorum gibi kalıpların fazla kullanımı yalanı işaret ediyor olabilir.

Eğer karşınızdaki kişi sizden yavaş yavaş uzaklaşıyor ya da oturduğunuz masada aranıza bardak, tuzluk gibi objeleri diziyorsa bir şey saklıyor olabilir.

Ayak sallamak ya da yere vurmak yalana dair işaretlerdendir

Kolları önde kavuşturmak, omuz silkmek ya da bedenin genel olarak gergin duruşu rahatsızlık ve dürüst olmayan bir halin işareti olabilir.

Herkesin tikleri olabilir. Ancak bir kişinin tiklerini bildiğinizde ve normalde görmediğiniz bir tikle karşılaştığınızda aslında bir yalan yakalamış olabilirsiniz.

Yalan söyleyen kişi hızla konuyu değiştirmeye çalışabilir.

Birden konuyu değiştirdiğinizde karşınızdaki bu durumda bir rahatlama yaşarsa bu yalan söylediğine dair bir işaret olabilir.

Yalan cümleleri gereksiz yere uzun ve yüksek sesli söylenir.

Sol beyin analitikken sağ beyin yaratıcıdır. Yalan söyleyen kişi, yaratıcılığa yani sağ beynine ihtiyaç duyar. Karşınızdakinin göz hareketlerinden beyninin hangi yanını kullandığını görebilirsiniz.

Halbuki sivrisinek filan da yok. Yalan söyleyen kişinin elleri sürekli bir şeylerle oynama eğilimdedir. Hiçbir şey bulamazsa sıkça kaşınabilir. kaynak:

Bir Cevap Yazın