YAZIN YAPILMAMASI GEREKEN 10 ŞEY

YAZIN MUTLAKA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Her yaz tekrarlanan bazı yanlışlarımız var maalesef…Bu yanlışlar sadece hastalanmamıza yol açmıyor,bazen hayatımızı tehdit edici sonuçlara neden oluyor.Bu 10 yanlışı kısaca açıklayalım.

1.YANLIŞ: KLİMAYLA UYUMAK; Yaz sıcaklarında uyumak tam bir eziyet…İyi bir uyku çekmek için ya pencereleri,ya vantilatörü ya da klimaları açarız.Fakat klimaların kullanımı oldukça abartıldığı zaman  boyun tutulmaları,adale ağrıları,boğaz enfeksiyonları.sinüzit ya da akciğer enfeksiyonuyla karşı karşıya kalmak mümkün…

2.YANLIŞ:TERLİYKEN BUZLU SU İÇMEK; Hızlı içilen soğuk su geçici ve şiddetli bir baş ağrısına,ertesi gün de boğazda şişme ve iltihaba yolaçabiliyor.

3.YANLIŞ:DERİNLİĞİ BİLİNMEYEN SUYA KAFAÜSTÜ ATLAMAK;Yazın kafa travmalarının en büyük sebeplerinden biri derinliği belirsiz havuz veya  denize kafa üstü atlamak.

4 YANLIŞ:ÖĞLE SAATİNDE GÜNEŞLENMEK; Aşırı sıcaklar tansiyon yükselmesine ve düşmesine,güneş çarpmasına hatta kalp krizine bile yol açabiliyor.Ciltte neredeyse üçüncü dereceden yanıklar olabiliyor.

5.YANLIŞ:SICAK SAATLERDE SPOR YAPMAK; Güneş altında yürüyüş yapayım demeyin.Özellikle diyabeti,hipertansiyonu,kalp hastalığı olan biriyseniz bundan kesinlikle uzak kalın.

6.RİSKLİ GIDALARI TÜKETMEK; Özellikle soslu soğuk mezeler,hele bir de güneş ışığında beklediyse mikropların üremesine uygun bir ortam oluşturuyor.

7.HİJYENİK OLMAYAN HAVUZA GİRMEK; Hijyenik olmayan havuzlar tam bir enfeksiyon kaynağıdır.İshale yol açan mikroplar başta olmak üzere birçok mantar ve bakteri enfeksiyonu bu yolla bulaşabiliyor.

8.KIZARTMALARI ABARTMAK;

9.ALKOLÜN DOZUNU KAÇIRMAK; Yaz akşamları yemeği hafif,alkol tüketimini de kontrolde tutmakta fayda var.

10.YAZ MEYVELERİNİ ÖLÇÜSÜZ YEMEK; Aşırı meyve tüketimi kilo almayı kolaylaştırıyor.Özellikle karpuz,incir,üzüm gibi meyveleri az tüketin.Bu üçlüde çok fazla miktarda früktoz var.Früktoz fazla tüketildiğinde o da tıpkı glukoz ya da bakkal şekeri sakaroz gibi sağlığa zararlı bir besin haline gelebiliyor.

 

Bir Cevap Yazın