Etiket arşivi: kastamonu yöresel yemekler

KASTAMONU YÖRESEL YEMEĞİ: ÇEKME HELVA

KASTAMONU’DAN TATLI BİR LEZZET: ÇEKME HELVA

 

çekme helva

çekme helva

Şimdi size ağzınızı tatlandıracak, Kastamonu yöresinden lezzetli bir tatlı tarifi: Çekme Helva

Malzemesi :

Kadayıflık özü olmayan un, şeker, yağ, limon tuzu ve su.

Hazırlanışı :

Önce helvanın meyanesi hazırlanır. Yağ bir kazanda eritilir ve içine un konur. Bir saat kadar hafif ateşte un ve yağ iyice karıştırılarak kavrulur, ve daha sonra bir sini içinde soğumaya alınır. Diğer yanda toz şeker, limon tuzu ve su, akide kıvamına gelene kadar ocakta kaynatılır. Kaynayan bu karışım mermer tezgah üzerine alınır. Burada 20-25 cm. genişliğinde, bir karış kalınlığında bir alan kaplayacak şekilde düzenlenir. Karışım hafif soğuduğunda elle uzatılarak simit gibi halka şekline getirilir ve bu işlem sonrasında karışımın şekli beyaz bir renk alır. Halka şeklindeki bu şeker meyanenin içinde bulunduğu sini içine yerleştirilir. Halka 4-6 kişi tarafından çekilerek meyane sinisinin büyüklüğüne ulaştırılır. Halka ikiye katlanarak yeniden çekilir. İşlem şeker meyaneyi içine çekip, tel tel olana kadar devam ettirilir. Akide kaybolup tel tel ayrılınca mermere alınıp soğumaya bırakılır. Ilık bir sıcaklığa kavuşunca elle sıkıştırılarak un haline getirilip tepsilere basılır ve üzerine baskı uygulanarak iyice sıkışması sağlanır. Sonra bıçakla kesilerek servise sunulur.

Afiyet olsun…

 

 

Kastamonu Yöresel Yemeği : MANCAR ( DELİ DOLMA)

Memleketim Kastamonu’dan bir yemek tarifi daha… Yapılışı gayet kolay ve zahmetsiz..

MALZEMELER:

1 kg. karalahana (mancar)
1 çay bardağı barbunya
1/2 çay bardağı pilavlık bulgur
Sosu için;
salça
ceviz
sıvıyağ

HAZIRLANIŞI:

Karalahana, barbunya ve bulgur düdüklü de 6 dk. pişirilir. Tabağa alınan yemeğin üzerine salça, ceviz ve sıvıyağdan yaptığımız sos dökülür.

İşte bu kadar..Afiyet olsun..Daha fazlası için yemek kategorisine göz atabilirsiniz.

Kastamonu yöresel yemeği: Banduma

İşte size memleketim Kastamonu’dan yöresel bir yemek tarifi daha: BANDUMA

Malzemeler:

35 cm çapında 4 ev yufkası
2 tavuk göğüs eti
1 kâse tavuk suyu
Dövülmüş ceviz içi

Banduma yemeğinin hazırlanışı:

Tavuk etini haşlayıp suyunu ayırın.Tavuk etlerini ufak parçalara ayırın.Yufkaları sekiz parçaya kesin. Uzun kenarlarına tavuk etinden yerleştirip sigara böreği gibi sarın.Malzeme bitinceye kadar işlemi sürdürün.

Tereyağını eritin.Tavuk suyunu kaynatın.Yufkaları tavuk suyuna batırıp birbirinin üzerine gelecek şekilde servis tabaklarına dizin.Üzerlerine tereyağı gezdirip dövülmüş ceviz içi serpin.İkinci sırayı da aynı şekilde hazırlayın.En üste gelen yufkaları taç şeklinde yerleştirip haşlama suyundan 1 kepçe gezdirin.Kalan tavuk etlerini üzerlerine yerleştirin.Ceviz içi serpip sıcak servis yapın.Afiyet olsun…

Daha fazla Kastamonu yöresel yemekleri için yemek kategorisine göz atabilirsiniz…